Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Ca sa fiu consilier juridic este obligatoriu sa ma ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Ca sa fiu consilier juridic este obligatoriu sa ma inscriu intr-un colegiu?

Ca sa fiu consilier juridic este obligatoriu sa ma inscriu intr-un colegiu? Mentionez ca am absolvit facultatea de drept in 2010
Calitatea de consilier juridic o avedi doar in momentul in care sunteti angajat in aceasta functie. Sincer, chestia cu colegiile mi se pare o mare gogorita.
Sa inteleg ca aceasta obligativitate nu exista? Am citit pe forum pareri pro si contra
Nu exista obligativitatea de a va inscrie in CCJ pentru a deveni consilier juridic ...
Poţi fi consilier juridic şi dacă nu eşti înscris într-un colegiu.
Dacă alegi să te înscrii într-un colegiu, trebuie să ştii că în conformitate cu dispoziţiile Legii 514/2003, după admitere, vei efectua un stagiu de pregătire profesională de 2 ani, timp în care vei fi consilier juridic stagiar şi vei putea pleda numai la judecătorii şi tribunale ca instanţe de fond, la organe de urmărire penală precum şi la celelalte organe administrative cu atribuţii jurisdicţionale.
La instanţele de apel şi de recurs şi la ÎCCJ, vei putea pleda cât timp eşti stagiar, numai asistat de un consilier juridic definitiv.
Abia după efectuarea stagiului de pregătire vei putea pleda la toate instanţele, indiferent de grad, la toate organele de urmărire penală ş.a.m.d.
În concluzie, cel mai simplu ar fi să profesezi fără să fi înscris într-un colegiu, deoarece este mai util, neavând niciun fel de piedică în ceea ce priveşte dreptul de a pleda, şi este şi mai ieftin, deoarece nu mai ai de plătit taxele ce se cer în cadrul Colegiului.